ZA PÍSMENKY, KOVÁŘEM I PAPOUŠKY

  • Čas a místo odjezdu: v 8.00 od Vaší školy

  • Přibližný čas a místo příjezdu: v 16.00–17.00 ke škole

  • Doprava: autobusem od školy

  • Strava: obědový sendvič a 2 svačinky dopolední a odpolední s sebou, větší láhev na pití

  • Cena: konečná cena se odvíjí od počtu dětí (při počtu cca 40 dětí 500 Kč na dítě)

  • Cena zahrnuje: vstupy do objektů – průvodce (placený program), dopravu, pojištění, průvodkyni

Zveme Vaše děti i Vás na zajímavý výlet, na kterém se děti pobaví a zároveň se dozvědí mnoho nového, třeba jaké různé druhy papoušků se dají u nás chovat nebo jak se ková podkova, a také prožijí dobrodružství s abecedou, které ze školy určitě neznají. Akce je doporučena pro předškoláky a děti l. stupně a má tři hlavní zastávky.

BENEDIKTÍNSKÝ KLÁŠTER RAJHRAD U BRNA
PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ

Naše první zastávka bude starobylý benediktínský klášter, jehož historie sahá až do 12. století a ve středověku byl velmi důležitým centrem vzdělání a kultury, ale který má návštěvníkům a i těm malým, co nabídnout i dnes. Děti se zde zúčastní, pod vedením zkušených lektorů, programu: PUTOVÁNÍ ZA PÍSMENKY, který se pořádá v rámci širšího projektu: Dobrodružství abecedy. Program potrvá zhruba jednu vyučovací hodinu, ale lektoři se přizpůsobí konkrétním potřebám dané skupiny dětí.

Dospělí mohou zatím obdivovat nádheru klášterního chrámu, na jehož dnešním vzhledu se podílel i vynikající architekt Jan Blažej Santini Aichl.

KOVÁRNA TĚŠANY

Čtyřkřídlou budovu kovárny v Těšanech, která bude naším dalším cílem, spravuje Technické muzeum v Brně. Její dnešní podoba pochází z roku 1700. Kovárna tu však stála už ve středověku. Děti se seznámí s kovárnou a jejím klasickým kovářským vybavením z 19. století, a s na ní navazující kolářskou dílnou s prezentací výroby kola. Uvidíme i hospodářské zázemí a způsob bydlení řemeslníků v předminulém století.

Dospělí pak určitě znají divadelní hru Aloise Mrštíka Maryšu. A právě v Těšanech žila její představitelka Marie Turková.

PAPOUŠČÍ ZOO V BOŠOVICÍCH

Třetí a nejdelší naše zastávka bude ve vyhlášené a u nás patrně největší papouščí zoo v Bošovicích, kde si děti i dospělí budou moci prohlédnou přes 80 voliér s těmito exotickými ptáky. Uvidí zde ary, amazóňany, šedé žaky a mnoho dalších. Expozice byla otevřena roku 2005, ale chovatelé mají s těmito krasavci už více než pětatřicetileté zkušenosti. Kromě papoušků je v areálu park s množstvím zeleně, oddechová zóna pro návštěvníky, odkud můžeme papoušky pozorovat. Dále je tu i okrasná vodní plocha, ale i malý dětský koutek s králíčky a kozlíky. Tato zvířátka si děti mohou pohladit a také nakrmit krmením, které se dá koupit na pokladně zoo.

Celá naše návštěva bude doplněná odborným výkladem, aby se děti dozvěděly něco nového nebo se mohly na cokoli zeptat.