MARTINA HAŠKOVÁ : Kaštánky nabídnou nové kroužky

Slavkovsko – Kroužek vědeckých pokusů, hrátky s klavírem nebo třeba geocaching. To je jen slabý výčet aktivit, které nyní nabízí právě vznikající agentura Kaštánky základním školám ve vesnicích Slavkovska. Podle zakladatelky Kláry Skrbkové tamní rodiče kvůli absenci družin nebo jejich omezené kapacitě často řeší, kam s dětmi po vyučování. Kaštánky jim chtějí pomoci.

„V regionu je zhruba 20 škol, které jsme s jednou z lektorek oslovili nebo se k tomu chystáme. Několik z nich už slíbilo, že nás rodičům představí a udělají maximum, abychom náš projekt mohli rozjet. Nejvíc ale bude záležet právě na rodičích, zda projeví zájem,“ uvedla Skrbková. Pokud ano a škola se agentuře přihlásí, budou do ní podle toho, které kroužky se otevřou, dojíždět jednotlivé lektorky. „Ty mají buď pedagogické vzdělání, nebo zkušenost s vedením aktivit, které nabízíme“ ujistila zakladatelka.

Začnou od září

Jedna podle jejích slov například pracuje na osmdesátiprocentní úvazek v bučovické základní umělecké škole. „Chce se k nám připojit, protože je přesvědčená, že se tak může posunout dál,“ poznamenala. Agentura chce začít fungovat od září. Zprvu se zaměří na vesnické školy. Jakmile za sebou budou mít výsledky, nevylučuje zakladatelka, že své služby nabídnou i těm ve Slavkově. „Naším cílem ovšem je pouze zajistit volnočasové aktivity pro děti. V žádném případě netoužíme konkurovat slavkovské základní umělecké škole, ale její kapacita zkrátka nedostačuje,“ zdůraznila Skrbková. Záměr už například představili nížkovické základní a mateřské škole. Její ředitelce Ivoně Princlíkové se nápad zalíbil. „Je ale nutné, aby ho posvětil zřizovatel, tedy obec. Sama takovou možnost vítám. Naše učitelky jsou docela vytížené, a pokud ještě odpoledne vedou kroužky, které tady máme, je to i na úkor přípravy na další den.“ Externí lektorky by jim určitě ulevily,“ je přesvědčená Princlíková.

Vyškovský deník, 9. června 2015